Õpetajad

 

Tema Pühadus Tenzin Gyatso (sündinud 6. juulil 1935) on praegune, XIV dalai-laamaDalai-laama on Gelukpa (kollasemütsiliste) koolkonna eestseisja, keda peetakse Tiibeti budismis kõrgeimaks vaimulikuks juhiks, bodhisattva Avalokitešvara reinkarnatsiooniks

Loe veel: https://et.wikipedia.org/wiki/Tenzin_Gyatso

 

 

 

 

 Geshe Namgjal Vangtshen sündis 1934 aastal.

Ta astus Drepung Loselingi kloostrisse 10-16 aastaselt kus alustas oma õpinguid Kensur Pema Gyaltseni ja Kensur Nima Gyaltseni käe all. 

 

Geše Dakpa Gyaltsen

Õpetaja Geshe Dakpa Gyaltsen sündis 30. Oktoobril 1968 aastal, Nepaalis Lo Shumi Gjatsas. Geshe Dakpa isa nimi on Dzimpa Lobsang ja ema Tsering. Kui ta sai 8 aastaseks siis perekonda külastas 3 munka kes kogusid raha Drepung Loseling kloostri ehituseks. Väike Dakpa tundis tugevat tõmmet kloostri ja õpetuse poole  ja tal tekkis suur soov minna nendega kaasa kloostrisse. Alguses oli ta koos nendega Bonisoris 3 päeva ja seejärel tuli isa ja teatas pojale, et ema elab tema äraminekut raskelt üle ja on haigestanud ja on haiglas. Seda kuuldes Dakpa sõitis ema juurde ja oli mõnda aega tema juures. Emal läks paremaks ja ta rahunes. Kuid Dakpa süda ei andnud rahu ja soov munkadega ühes minna oli suur ning ta võttis vastu otsuse kloostrisse minna. Tehes vajalikud rituaalid jättis väike Dakpa oma kodukohaga hüvasti ja sõitis Massuuri kus ta viibis aasta, õppides Tiibeti keele grammatikat. 1978 aastal olles 9 aastane astus ta Drepung Loselingi kloostrisse ja õppis seal 20 eluaastani. Tema õpetajaks oli kõrge õpetaja  Tema Pühadus Dalai Laama, Kensur Pema Gyaltsen, Kensur Nyma Gyaltsen, Geshe Tenpa Gyaltsen, Kjabdze Dema Loshu Rinpoche, Go Geshe Gyatso, Geshe TempaTshupi, Kjabdze Khe Rinpoche Lobsang Gyatso, Gyabdze Uze Rinpoche Lobsang Nima, Geshe Bangtshen, Tema Hiilgus Bogdo Gegen.

 

 

 

Lõpetades õpingud suundus Gakpa 2002a Venemaale õpetusi jagama.

Alates 2002. aastast on auväärne Geše Dakpa igapäevaselt andnud hingelist ja meditsiinilist abi Burjaatja Vabariigi ja Irkutski, Krasnojarski, Novosibirski, Moskva, Lõuna-Sahhalini elanikele.

 

 

Juba kuu aja pärast peale Venemaale saabumist (augustis 2002) Geše Dakpa võttis aktiivselt osa organisatoorsetest ehitustöödest budistlike stuupade ehitamisest Irkutski oblasti Kutuliki külla (2002-2005) ja Apari külla (2005-2007). Kutuliki küla on sünnikoduks maailmakuulsale vene dramaturgile Aleksandra Vampilovile. Tema isapoolses suguvõsas olid buda mungad ja burjaatja aristrokaatia esindajad. 

 

 

 

 

 

Alari datsan oli ehitatud 1809-1814 ja lammutatud 1930ndatel aastatel. 1992 aastal Ulan-Udes organiseerisid vabatahtlikud budisktliku keskuse “Maailma Harmoonia”. 2002. aastal tuli Geše Dakpo Gyaltsen Venemaale Burjaatja Vabariiki eesmärgiga levitada budistliku õpetuste tõelist olemust, Tiibeti meditsiini ja astroloogiat. Keskuse liikmed pöördusid Geše-la poole palvega aidata kujundada keskuse arengut õiges suunas, tiibeti budismi traditsioonide edasiandmises ja praktikas.

Veebruaris-märtsis 2003. aastal sõitis Geše Dakpa grupi oma õpilastega Uljuni külast Barguzinskova rajooni tegema Valge Taara praktikat (rétriiti). Peale 30 päevast äraolekut organiseeriti gešele Uljuni küla elanike poolt pidulik vastuvõtt. 2008 aasta jaanuaris organiseeris Geše Dakpa venemaa grupile sõidu Indiasse ja nende osavõtul osaleti uue palvesaali avamistseremoonial Drepung Loselingis. Seal, 7. jaanuaril, esimeste kloostri Drepung Loseling õpilaste hulgas, austatud külaliste juuresolekul, kloostri ülemlaama Drepungi Loseling Kjabdše Khe Rimpotše Lobsang Giatso, tänutäheks ja teenitud tunnustuseks, andis Geše Dakpale Kuldse Medali “Hindamatu abi eest Drepung Loselingi ülikooli kloostri ehitamisel ja korraldamisel”. See medal sümboliseerib ka kloostri tänu Geše Dakpale ja kõrget tunnustust tema budistlike õpetuste levitamisest Venemaal.

Seejärel tehti tööd keskuse ametlikuks tunnustamiseks. Tema Pühadusele Dalai-Laamale saadeti kiri, milles paluti õnnistust budistliku keskuse loomiseks Venemaal Burjaatjas. 26. juunil 2009. aastal Tema Pühadus Dalai Laama andis austatud Tenpa-Laamale ametliku õnnistuskirja, milles keskus nimetati ametlikult Losbumi Norbu Chojoki, mis tiibeti keeles tähendab “Kolme kalliskivi omaduste praktika keskus” ja kinkis Buddha kuju. Tema Pühadus Dalai Laama õnnistusel sai budistlik keskus nime “Losbum Norbu Tšoitsok”.

See on meie budistliku keskuse looja lühike ajalugu enne Eestisse jõudmist.

Esimest korda külastas Dakpa Eestit umbes 10 aastat tagasi. Ta oli varasemalt käinud Soomes ja tuli ka Tallinnasse käima. 2016 käis Dakpa Tallinnas ravisensse korraldamas. Oli ülimalt suur au kohtuda nii suurepärase õpetajaga siinsamas kodulinnas ja kuuldes tema edaspidiseid soove ja plaane oli lootust, et saame Eestisse kohapeale püsivalt resideeruma niivõrd võrratu õpetaja. Kohtumine Dakpaga sellel raviseansil viis heade suheteni ja Dakpa palvel ja eestvedamisel on paari aasta möödudes ühiste jõupingutuste viljana sündinud ka Eestimaale 2017 aastal Eesti Tiibeti Kogudus Shambhala. On olnud suur au kohtuda oma õpetajaga ja talle abiks olla selle suurepärase ürituse juures. Dakpa on olnud pikka aega meie pere liige ja elanud Tallinnas. 2017 aastal sai soetatud Eestisse, Märjamaale talu millest saab edaspidi budistlik meditatsiooni- ja retriidikeskus nii eestlastele kui ülemailmsetele budismihuvilistele. Dakpa on andnud suure panuse ka Eesti inimeste ravitsemisele tiibeti meditsiini vahendite ja teadmistega. Lisaks budistlikule õppele annab õpetaja õpetusi ka tiibeti meditsiini vallas jpm. Eestisse loodav retriidkeskus avab oma uksed juunis 2018. Olete kõik lahkesti oodatud.

 

 

 

.

0 Shares